• შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) სა...
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) საქართველოს წარმომადგენლობის პროექტების უფროს მენეჯერთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე დარახველიძემ, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ევროკავშირი უსაფრთხოებისთვის, ანგარიშვალდებულებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლისთვის საქართველოში (SAFE) - ინტეგრირებული საზღვრის მართვა“ (SAFE IBM) - ფარგლებში, მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის (IOM) საქართველოს წარმომადგენლობის IBM პროგრამების უფროს მენეჯერთან - მასიმო რამანზინთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლობას ინფორმაცია მიაწოდა სამინისტროს მიგრაციისა და საზღვრის მართვის მიმართულებით მოქმედი დანაყოფების საქმიანობის და არსებული საჭიროებების შესახებ.
ალექსანდრე დარახველიძემ ასევე ხაზი გაუსვა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის ფარგლებში ახლად შექმნილი სტრუქტურული ერთეულის - საზღვრის მართვისა და კოორდინირების სამმართველოს საქმიანობას, აგრეთვე, პრიორიტეტულ მიმართულებებსა და არსებულ გამოწვევებს, საქართველოში მიგრაციის მართვისა და საზღვრის ინტეგრირებული მართვის გაძლიერების კუთხით მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციის საქმიანობის მნიშვნელობას.
გარდა ამისა, მხარეებმა არსებული თანამშრომლობისა და მიმდინარე პროექტების ფარგლებში დაგეგმილი და განხორციელებული ღონისძიებები განიხილეს და სამომავლო ურთიერთობის პრიორიტეტულ მიმართულებებზე შეთანხმდნენ.
შეხვედრის დასასრულს, ალექსანდრე დარახველიძემ მასიმო რამანზინსა და მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაციას მადლობა გადაუხადა წლების განმავლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.
პროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, 2019 წლიდან ხორციელდება. იგი მიზნად ისახავს საქართველოს საზღვრის მართვის შესაძლებლობების შემდგომ განვითარებას ევროკავშირთან საქართველოს შესაბამისი ხელშეკრულებებისა და უვიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის ნიშნულების შესაბამისად.

• Deputy Minister of Internal Affairs held an introductory meeting with the Senior...
Deputy Minister of Internal Affairs held an introductory meeting with the Senior Manager of Border Management Programs of International Organization for Migration (IOM)
Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze within the scope of EU funded Project - "EU4 Security, Accountability and Fight against Crime in Georgia (SAFE) - Integrated Border Management (SAFE IBM)", held an introductory meeting with the Senior Manager of Border Management Programs of International Organization for Migration (IOM) - Mr. Massimo Ramanzin.
At the meeting, the Deputy Minister of Internal Affairs provided the representatives of International Organization for Migration (IOM) with information regarding activities and existing needs of the units operating in the direction of migration and border management.
Aleksandre Darakhvelidze emphasized the activities of the newly established Border Management and Coordination Division within the Information - Analytical Department of the Ministry of Internal Affairs, as well as the priority directions and existing challenges, alongside with the importance of the activities of the International Organization for Migration IOM) in terms of strengthening the integrated border management and migration governance in Georgia.
In addition, the parties discussed the measures planned within the framework of existing cooperation and ongoing projects and agreed on the priority directions within the future partnership.
At the end of the meeting, Aleksandre Darakhvelidze thanked Massimo Ramanzin and the International Organization for Migration (IOM) for their contribution to the development of the capacities of the Ministry of Internal Affairs over the years.
The project has been implemented since 2019 in close cooperation with the International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs. The project aims at the further enhancement of the capacities of Georgian authorities in the areas of integrated border management and migration governance guided by relevant agreements and action plans concluded between the EU and Georgia, especially in accordance to the with the Visa Liberalization Action Plan signed between the EU and Georgia.